Kazateľ: Pavol Zsolnai

Pavol Zsolnai

Pozor, krehké

Uplynulú nedeľu sme začali v CityChurch novú etapu, pretože sme mali nedeľu vízie! No a túto nedeľu to pri zamyslení na tému “POZOR, KREHKÉ” rozbalí opäť Pasho Zsolnai s čerstvým posolstvom a povzbudením!

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Nedeľa vízie 2021

Pridajte sa k nám a vypočujte si pár slov o tom, ako sme sa mali v roku 2020 a pár myšlienok o tom, akú víziu nám Boh kladie na srdce pre rok 2021.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Kto vie čo je múdre?

Rok 2021 sme v CityChurch začali témou: “KTO VIE?”. Tieto online bohoslužby sa s nami Pasho Zsolnai pozrie na tému – Čo je múdre? Veríme, že aj v novom roku je múdrosť jednou z kľúčových vecí, ktorú môžeme s Božou pomocou získavať.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Kto vie budúcnosť?

Vitajte v roku 2021! V CityChurch začíname tento sériou kázní o múdrosti s názvom KTO VIE? Dnes sa spolu krátko obzrieme na to, ako to vyzeralo u nás v roku 2020, a spolu s Pashom Zsolnaiom sa pozrieme na to “KTO VIE BUDÚCNOSŤ?”

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Keď je všetko inak

Tento advent je výrazne iný ako tie, ktoré sme doteraz zažili. Tieto Vianoce budú iné, ako ich poznáme. Počas tohto adventu sa pozrieme na príbehy ľudí prvých Vianoc. Paradoxne pre mnohých z nich to bolo tiež úplne iné, ako si predstavovali či čakali, a my sa chceme z ich príbehov naučiť niečo dôležité pre dnešok.

Dnes sa pozrieme na tak trošku zabudnutého muža Vianoc. Je to Ježišov pozemský otec – Jozef. Biblia nezaznamenáva žiadny jeho výrok a predsa je jeho odkaz tak silný, obzvlášť pre súčasnú dobu. Ježiš sa nenarodil do rodiny rabína, cteného farizeja, alebo známeho zákonníka, či bohatého remeselníka, ale do rodiny obyčajného tesára. Ježiš sa rodí do pohnutých príbehov ľudí dodnes. Jeho veľkosť nepotrebuje našu vznešenosť, či jedinečnosť, len našu otvorenosť. Napriek tomu, že Boh ku nemu opakovane prehovoril len vo sne, Jozef na základe toho konal nesebecky, čestne a veľmi odvážne. K čomu pozýva tento iný advent každého z nás.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Keď Ježiš spí

Učeníci zažívali s Ježišom naozaj rôzne situácie. Raz, keď sa plavili cez Galilejské jazero, nastala búrka. Učeníci zápasia o život a Ježiš spí. Možno sa aj tebe zdá, že práve vtedy, keď Boha najviac potrebuješ akoby spal – nie je na dosah, nepočúva. Je to ale skutočne tak? Pozrime sa spolu na Ježišovu reakciu potom, ako ho učeníci prebudia a nájdime spolu odpoveď.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Koho nasleduješ?

Každý nasledujeme niečo, alebo niekoho. Každý sledujeme niečo, alebo niekoho. Každý sme inšpirovaný niekým, alebo niečím. Keď Ježiš začal svoju službu pozval si pár mladých mužov, ktorým hovoril o živote, radosti, pokoji, odpustení, uzdravoval a poukazoval na Božie kráľovstvo. Medzi tým, čo hovoril a tým, kde sa jeho nasledovníci nachádzali, však bola neprekonateľná priepasť. Pozvanie nasledovať Ježiša je pozvaním a zároveň podaním pomocnej ruky k prekonaniu tejto priepasti. V tejto kázni sa pozrieme na toto pozvanie – pozrieme sa na hlavného hrdinu, na tajomstvo nasledovania a tiež na zabudnutého hrdinu tohto pozvania.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Viac spolu, menej sám

Približne 82 rokov prebieha asi najdlhší výskum v histórii, ktorý sleduje dve skupiny ľudí. To, čo výskum jednoznačne potvrdil je, že dobré vzťahy nás robia zdravšími. Je potrebné a hodnotné, keď vieme byť viac spolu a menej opustení. Žijeme v dobe individualizmu a mnohokrát sa cítime jednoducho opustení. Čo hovorí Biblia o vzťahoch? Aj na to sa pozrieme v dnešnej kázni.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Viac nádeje, menej úzkosti

Autor 94. Žalmu píše povzbudivý a veľmi hlboký výrok o živote v podobných obdobiach, ako žijeme my dnes. Hovorí: „Keď mi príval starostí zviera vnútro, tvoja útecha dušu mi oblaží.“ Ak je niečo, čo dnes potrebujeme, tak je to isto nádej. Viac nádeje a možno menej úzkosti. Sekulárny denník The Guardian prekvapivo publikoval článok v ktorom píše, že úzkosť v sebe nesie aj dobrú správu, prežívame ju, lebo veríme, že je šanca, že to bude dobré. Biblia nás pripravuje na to, že život prinesie príval starosti, či aj zovretie vnútra, ale zároveň ponúka riešenie. Je ňou nádej. A popisuje nám nádej. Prirovnáva ju k útočistnému mestu, ktoré chránilo v časoch keď bol človek napadnutý, či zlyhal. Tiež ju porovnáva ku kotve, ktorá je pevným a záchranným bodom vtedy, keď prídu rôzne búrky. A v neposlednom rade o nej hovorí, ako o niečom, čo nás vezme „za oponu“, teda za horizont toho, čo možno teraz sme schopní vidieť. Biblická nádej zmocňuje a má jednoznačný zdroj. O všetkom tomto budete počuť v dnešnej kázni.

Vypočuť kázeň »