Kazateľ: Pavol Zsolnai

Pavol Zsolnai

Prísľub neba

Aj ľudia, ktorí neveria vo večný život, či život po živote, často hovoria o nebi. Počujeme o golfovom, či hereckom nebi, alebo nebíčku pre psíkov. Niekedy hovoríme vtipy o svätom Petrovi, ktorý stojí pri nebeskej bráne. V tom všetkom nám uniká vážnosť tejto témy. Biblia však spomína nebo, alebo nebesá takmer 700 krát. Pán Ježiš hovorí kľúčové zasľúbenie, že nám ide pripraviť miesto u svojho Otca. Aké to je miesto, kde je, kedy tam prídeme? To sú otázky, ktoré si často kladieme. V tejto kázni sme sa pozreli na Jánove videnie o nebi, a tom, aké je. A Ján nám prezrádza ozaj nielen zaujímavé, ale pre našu vieru dôležité fakty o nebi.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Múdrosť pre každého?

Je málo zasľúbení, ktoré tak jednoznačne hovoria, že sú pre všetkých a sú sľúbené s uistením, že ten, kto si ich prosí, dostane ich. Jedno takéto popisuje Jakub vo svojej epištole. Píše kresťanom, ktorí prechádzajú skúškami a hovorí, že ak budeme potrebovať múdrosť do týchto období, Boh ju pre nás má. Neskôr sa k tomu ešte raz vracia a opisuje túto múdrosť. Je praktická, vidieť ju a môže úplne zmeniť náš život, aj život iných. Máme o ňu „len“ bez akejkoľvek pochybnosti požiadať.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Ľudia okolo mňa

Na konci druhého listu Timotejovi Pavol odovzdáva posledné životné múdrosti. Vie, že jeho život sa už končí. Prekvapivo nehovorí o tom, ako kázať, alebo ako rozvinúť službu nadprirodzených zázrakov, ani o stratégii rozvoja cirkvi. Hovorí o ľuďoch. Ľudia, sú tým je jediným, čo ostane do večnosti. Budovy, programy, stratégie nie. To všetko je dobré, ale len ako nástroj na Boží dotyk pre ľudí. Pavol je však úprimný. Vie, že v službe ľuďom to nie je ľahké a ukazuje nám pár jeho osobných príkladov. Hovorí o ľuďoch, ktorí ho opustili, zradili, o tých, s ktorými sa rozišiel a opäť ich chce vidieť, aj o tých, ktorí stoja pri ňom. Je to skúsenosť Božieho muža, o ktorej by mal vedieť každý, kto slúži ľuďom.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Roznecuj oheň

Skôr ako sme poznali syndróm vyhorenia, pred viac ako tritisíc rokmi, horel na púšti ker, ktorý neprestal horieť. Mojžiš, ktorý vtedy asi zažíval niečo ako osobné vyhorenie, sa rozhodol prísť k nemu a zistiť ako je možné, že ten krík horí a predsa nevyhorí. Jeho život, ale aj život celého Božieho ľudu sa odvtedy zmenil. O približne 1400 rokov neskôr bol Pavol v rímskom väzení a čakal na finálny rozsudok. V druhom líste Timotejovi píše svojmu blízkemu mladému priateľovi Timotejovi a vyzýva ho, aby roznecoval oheň Božieho obdarovania. A opäť raz to má potenciál zmeniť život mnohých. Ako sa dá roznecovať takýto oheň v našom bežnom živote, o tom je prvá kázeň našej série: Ako nevyhorieť, ktorá je štúdium tohto druhého Pavlovho listu.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Záleží na hriechu?

Záleží vôbec v dnešnej postmodernej relativistickej dobe na hriechu? Čo vlastne je hriech a čo spôsobuje. Hriech nie je slovo, ktoré patrí len do cirkvi. Pôvodné výrazy, ktoré prekladáme ako hriech, boli bežné spoločenské výrazy. To, čo znamenali, nám odkrýva podstatu hriechu a môžeme o tom počuť v tejto kázni. Mohli by sme to povedať aj takto: ak by bol život telom, tak hriech je smrteľný jed, ktorý s úsmevom prehĺtaš. Ak by bol život počítačom, tak hriech je fatálny vírus, ktorý sa rozšíri a zničí jeho software a potom aj hardware. Hriech je to, čo náš život okráda a ničí. Problémom je, že hoci vieme, že hriech nám ubližujte a oddeľuje nás od Boha, aj tak radi predstierame, že nás sa netýka.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Veľkonočná nedeľa – Odvalený kameň

Jedným zo symbolov Veľkej noci je odvalený kameň na hrobe. Kameň neudržal Krista v hrobe. Od zmŕtvychvstania Ježiša sú takéto kamene odvalované. Túto Veľkú noc sa pozrieme na príbeh dvoch učeníkov, ktorí to zažili na vlastnej koži. Prvým bol Peter. Peter je sklamaný zo seba, z toho ako zaprel Krista, a asi je stále zmätený zo všetkého, čo sa udialo. Uprostred tejto frustrácie, ktorá nám možno pripomína často aj náš príbeh, sa vyberie chytať ryby. A zrazu sa ako by príbehy opakujú. Tak ako pred časom nechytili nič, ani teraz. Tak ako pred časom, Ježiš im dal inštrukciu, kde spustiť siete, hoci to nedávalo zmysel. Tak ako vtedy, aj teraz chytia množstvo rýb. To však nie je tá najväčšia vec tohto príbehu. Nasleduje Ježišove pozvanie k raňajkám, ktoré zmenilo Petra. Druhým je Tomáš, ale veď si to vypočujte.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Protivenstvo

Slovo protivenstvo už asi nepoužívame v bežnom rozhovore, no vystihuje veci, s ktorými sa stretávame každý deň – negatívny nátlak, zastrašovanie či demotiváciu. Veci, ktoré nám sťažujú cestu za naším poslaním a môžu nás odhovárať od napĺňania vízie, ktorú sme dostali od Boha. Presne toto zažil aj Nehemiáš. Napriek tomu, že robil veci, ktoré mu povedal Boh, prišlo pohŕdanie, výsmech, útok, zmätok, zrada od najbližších, aj opakované vyhrážky. Nehemiáš nám ukazuje ako navigovať svoj život, keď to príde aj do nášho života.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Nedeľa vízie 2024

Nedeľa vízie, je míľnikom, pri ktorom sa pozeráme na uplynulý rok a povieme si, čo nás čaká a kam chceme v najbližšom období smerovať. Každý rok sa pozeráme na nadchádzajúci rok inšpiráciou cez slovo Božie. Tento rok vzácne zostaneme v téme obnovy. Cez slovo proroka Hageusa sa pozrieme na pozvanie budovať dom Boží. Biblia hovorí o troch domoch: našom dome, Božom dome a večnom dome. V tomto zdieľaní budeme hovoriť o tom, ako veríme, že Boh chce budovať svoj dom cez nás.

Vypočuť kázeň »
Pavol Zsolnai

Dodržané zasľúbenie

Boh je Bohom obnovy. Bunky v našom tele sa obnovujú každých 7 až 10 rokov, za 7 rokov sme fyzicky novým človekom. Aj náš duchovný život potrebuje obnovu. To najväčšie obnovenie, aké môže človek zažiť je obnovenie vzťahu s Bohom – nazývame to znovuzrodenie. Obnovu však potrebujeme opakovane v našom živote. My sme začali sériu, ktorá nás prevedie biblickými knihami Ezdráša a Nehemiáša. Je to asi najväčší a zároveň až brutálne úprimný príbeh obnovenia. …

Vypočuť kázeň »